Dom inteligentny – przyszłość na wyciągnięcie ręki
Według słownika języka polskiego inteligencję możemy zdefiniować jako “zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych”. Co to znaczy w praktyce? Cóż, człowiek inteligentny doskonale radzi sobie w sytuacjach, które podsuwa mu życie, bo potrafi łączyć ze sobą fakty i wykorzystywać je w szerokim kontekście, pozornie nie zawsze z nimi związanym.
A dom inteligentny? Jak on działa?
Myśląc o domu inteligentnym mamy w głowie obraz niesamowicie nowoczesny, niczym z filmu science-fiction, czy dziecięcej kreskówki. Widzimy więc budynek wielki, piękny, wspaniały, oszklony, w którym każdy problem da się załatwić “pstryczkiem” w odpowiedni przycisk, a roboty serwują nam kawę, gdy siedzimy w automatycznie ustawianym fotelu. Czy to naprawdę tak wygląda? Cóż: tak i nie.
Należy zaznaczyć, że dom inteligentny pozwala nam centralnie sobą sterować. Wszystko możemy w nim załatwić z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez użycie zwykłej (a zarazem tak niezwykłej!) aplikacji na telefon. Koniec ze stresem, koniec z niepotrzebnym użyciem energii! Nawet z pracy można teraz wykonać sterowanie oświetleniem w domu, jeżeli zapomnieliśmy wyłączyć światło w kuchni, czy łazience. Także sterowanie bramą stało się dziecinnie proste – ileż czasu można zaoszczędzić, gdy zamienimy wysiadanie z samochodu i otwieranie jej na wciśnięcie przycisku na ekranie telefonu.
Dom inteligentny pozwala nam na komfort codziennego życia, wykonując czynności, do których w domu “tradycyjnym” potrzebujemy setek zagracających ściany włączników, a także odejmując nam stresu, tym samym oszczędzając nasz drogocenny czas.
W końcu czas to pieniądz, czyż nie?
Gdy zaś o pieniądzach mówimy, warto przybliżyć kwestię oszczędzania energii, istotną zarówno z przyczyn ekologicznych, jak i finansowych. Zarządzanie czujnikami temperatury, napędy do rolet, czy inteligentny termostat to idealne narzędzia do zmniejszenia użytkowania, a więc chronienia planety oraz portfela.
Dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców cieszy się także możliwość ustawiania w systemie domu inteligentnego tzw. scen. Są to specjalnie zaprogramowane sentencje wykonywanych czynności i ustawień, takich jak włączenie klimatycznej muzyki, przyciemnienie świateł, nastawienie kolacji w elektrycznym piekarniku, które pozwalają nam cieszyć się porą dnia (np. scena Wieczór), czy ważnym wydarzeniem. Dom inteligentny pozwala nam więc nie tylko żyć w komforcie, ale i celebrować życie. W końcu scena Romantyczny Wieczór musi dawać partnerom niezapomniane doznania.
Najnowsze komentarze