Czy powinno się kąpać psy?

Istnieje wiele kontrowersji wokół psich kąpieli. Jedni właściciele twierdzą, że może to być szkodliwe dla czworonogów, inni uważają, że wprost przeciwnie. W jaki sposób zatem pielęgnować i dbać o czystość naszego pupila?

Czy kąpiel jest dobra dla psa?

Podobnie jak z ludzkimi włosami, psia sierść, jeśli jest brudna i przetłuszczona nie dość, że nie wygląda estetycznie, może również prowadzić do wielu problemów ze skórą, która nie może swobodnie oddychać. Wówczas pojawiają się choroby skóry takie, jak świąd i stan zapalny.
Zbyt częste kąpiele z kolei prowadzą do przesuszenia skóry, która traci swoje naturalne filtry ochronne. Trzeba zatem podejść do tematu z rozwagą i zdrowym rozsądkiem.

Kiedy kąpać szczeniaka?

Kąpiel najlepiej przeprowadzać, kiedy widzimy, że zwierzak jej ewidentnie potrzebuje. Należy brać pod uwagę warunki, w jakich żyje – wychodzenie na spacery, zmoknięcie, zabłocenie sierści itp.

Warto przygotować się do takiego zabiegu – wcześniej nie karmić zbyt obficie psiaka i mieć pod ręką już wcześniej przygotowane ręczniki oraz odpowiednio dobrany szampon. Wówczas cała kąpiel przebiegnie szybko, sprawnie i bez większych komplikacji.

Może Ci się również spodoba