Uprawienia sportu zimą – jak znaleźć motywację?

Zima się zbliża, a zmotywowanie się do ćwiczeń w tym okresie może być trudniejsze niż się wydaje. Jest ciemniej, jest zimniej. Wiosna – nie mówiąc już o lecie – wydaje się bardzo odległa. To ta pora roku, kiedy ciepłe jedzenie wydaje się o wiele bardziej kuszące, a chęć pozostania w domu zamiast chodzenia na siłownię jest prawie przytłaczająca.

Wszyscy wiemy, że zimą trudno zachować motywację. Wydaje się, że workowate swetry i zimno osłabiają motywację do ćwiczeń fizycznych. Istnieje jednak wiele argumentów za tym, aby zachować zdrowie w okresie zimowym i poprawić swój styl życia, pozytywne nastawienie i samopoczucie.

Odkrywanie korzyści z treningu

Zachowanie motywacji oznacza skupienie się na korzyściach. Nawet gdy jest zimno, jest wiele powodów, by wyjść na zewnątrz. Ćwiczenia na świeżym powietrzu pozwalają czerpać korzyści ze świeżego powietrza i witaminy D, która pomaga wchłaniać wapń, poprawić wytrzymałość kości i wzmocnić układ odpornościowy.

Ćwiczenia mogą pomóc pokonać zimowe smutki. Już po 10 minutach ćwiczeń mózg uwalnia poprawiające samopoczucie substancje chemiczne, serotoninę i dopaminę, które mogą pomóc zmniejszyć niepokój i depresję. Aktywność fizyczna może również pomóc w stanach, takich jak zapalenie stawów, których objawy często nasilają się w okresie zimowym.

Oczywiście zawsze należy wziąć pod uwagę czynniki fizyczne. Choć teraz może być zimno, lato – i towarzysząca mu garderoba – w końcu nadejdą. Utrzymanie zdrowego trybu życia w okresie zimowym oznacza, że wiosną nie będzie presji na szybki powrót do formy.

Zachowanie motywacji

Cel – posiadanie celu to jeden z najłatwiejszych sposobów na zmotywowanie się. Celem mogą być wakacje na plaży, ślub lub inne ważne wydarzenie. Może to być utrata kilku kilogramów, redukcja tkanki tłuszczowej lub zmieszczenie się w określony strój. Trening przed wydarzeniem sportowym to kolejny świetny czynnik motywujący, ponieważ daje coś, do czego warto dążyć. Możesz trenować do maratonu, zawodów wytrzymałościowych lub innych.

Partner w treningu – jeśli ciężko jest Ci utrzymać motywację, znajdź trenera osobistego. Trener osobisty to płatny motywator, który nie pozwoli Ci zrezygnować, gdy stracisz determinację. Trenerzy mogą również pomóc w osiągnięciu określonych wyników, więc jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, uzyskać świetne mięśnie brzucha lub schudnąć, trener może pomóc Ci to osiągnąć. Jeśli nie stać cię na trenera, znajdź kumpla. Ćwiczenia z przyjacielem sprawiają, że jesteście odpowiedzialni za siebie, zmuszając się nawzajem do ćwiczeń, gdy któreś z was traci motywację. Możesz także dołączyć do klubu biegowego, klubu spacerowego lub obozu treningowego, lub spróbować zajęć, w których zawsze uczestniczą inne osoby, takich jak taniec, sztuki walki lub wspinaczka skałkowa.

Spróbuj czegoś nowego – zima może być idealnym momentem na zmianę programu ćwiczeń. Sprawdź zajęcia w swojej okolicy, aby znaleźć takie, które Cię interesują – możesz nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy na zimowych ofertach specjalnych. A jeśli mieszkasz blisko gór, możesz spróbować swoich sił w jeździe na nartach lub snowboardzie.

Artykuł powstał przy współpracy z wybierz-zdrowie.pl

Może Ci się również spodoba