W jakiej pozycji powinien spać maluszek?

Odpowiednie ułożenie noworodka do snu to dla młodych rodziców czasami dość skomplikowane zadanie. Dziecku w ułożonej pozycji powinno być przede wszystkim wygodnie i bezpiecznie, bowiem leży tak zazwyczaj przez kilka godzin.

Maluszek sam nie jest w stanie zmieniać pozycji, dlatego też każdy rodzic powinien wiedzieć, jak układać noworodka do snu? Malca do spania można ułożyć zasadniczo w trzech pozycjach a mianowicie na plecach, na boku oraz na brzuchu.
Najbezpieczniejszą pozycją do spania dla noworodka jest spanie na plecach. Układając noworodka do snu w tej pozycji należy pamiętać aby jego główka była odchylona na bok. Zabezpiecza to w szczególności przed zachłyśnięciem się pokarmem. Dziecko powinno spać na płaskim materacu bez poduszki przez pierwsze pół roku życia.
Pozycja na boku wskazana jest gdy dziecku zdarzają mu się ulewania. Układając dziecko w tej pozycji, należy wiedzieć aby nie podkładać pod plecki kocyków oraz ręczników. Dziecko w nocy może upaść buzią na materac i równocześnie utracić dostęp do powietrza.
Specjaliści podpowiadają, że malec nie powinien leżeć na brzuchu dłużej niż kwadrans dziennie. Ponadto zawsze powinien być obserwowany przez rodziców, dlatego że pozycja ta może spowodować trudności z oddychaniem i maluszek może się udusić.

Może Ci się również spodoba