Jak zabezpieczyć firmę przed wyciekiem informacji?

Przemyślane podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. O ile jednak w przypadku wycieku danych z domowego komputera straty wcale nie muszą okazać szczególnie dotkliwe, to dużo większy problem pojawia się w przypadku utraty danych firmowych.

  1. Dlaczego wyciek informacji to dla firmy ogromny problem?
  2. Czy warto samemu zabierać się za niszczenie komputera?
  3. Bezpieczna utylizacja sprzętu elektronicznego
  4. Profesjonalne podejście do niszczenia sprzętu elektronicznego

Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zaczyna wdrażać i przestrzegać dobre praktyki związane z bezpieczeństwem. Problem w tym, że często zapomina się o tym, jak ważna jest prawidłowa utylizacja sprzętu elektronicznego. Ogromnym błędem jest nieprawidłowe zarządzanie danymi znajdującymi się na zużytym sprzęcie elektronicznym. Na szczęście w razie potrzeby zawsze można skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w programowym usuwaniu danych oraz w fizycznym niszczeniu nośników danych.

Dlaczego wyciek informacji to dla firmy ogromny problem?

Wyciek danych może się wiązać z wieloma problemami. Zaczynając od utraty zaufania klientów i kontrahentów, przez naruszenie przepisów, a na ogromnych kosztach kończąc. Z tego powodu warto dążyć do zminimalizowania ryzyka, że informacje z firmowych dysków twardych trafią w niepowołane ręce. Czasami jest to trudne, szczególnie jeżeli wyciek informacji jest związany z atakiem przestępców lub działaniami nieuczciwego pracownika. W innych przypadkach, jak przy pozbywaniu się niepotrzebnych urządzeń firmowych, można natomiast łatwo zadbać o to, aby żadne istotne informacje nie zostały przez nikogo przejęte.

Czy warto samemu zabierać się za niszczenie komputera?

Z tego powodu stary sprzęt komputerowy, a dokładniej nośniki danych, powinny być zawsze przekazywane firmie, która może zaoferować klientom profesjonalne usługi utylizacji. Tak przeprowadzone niszczenie komputera całkowicie rozwiązuje problem wycieku poufnych danych.

Wieloletnie doświadczenie, przestrzeganie przemyślanych procedur oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i programów sprawiają, że utylizacja komputera przeprowadzana przez pracowników firmy zajmującej się niszczeniem danych spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Z tego powodu nie warto zabierać się za samodzielne niszczenie nośników, ponieważ z jednej strony jest to niezwykle czasochłonne, a z drugiej mało efektywne. Zawsze też istnieje ryzyko, że pomimo przeprowadzenia wielu działań, dane i tak będzie można odzyskać przy pomocy profesjonalnego oprogramowania. Lepiej więc od samego początku powierzyć to fachowcom.

Bezpieczna utylizacja sprzętu elektronicznego

Utylizacja sprzętu, a dokładniej niszczenie danych, odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje programowe usuwanie poufnych informacji. Polega to na wielokrotnym nadpisywaniu informacji zapisanych na wskazanym nośniku. Takie działania muszą być przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania, aby proces czyszczenia był zgodny z obowiązującymi przepisami.

Drugi sposób to fizyczne niszczenie nośników, co daje 100% pewności, że nikt nie będzie mógł w przyszłości zapoznać się z ich zawartością. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o zniszczenie dysku z laptopa, komputera stacjonarnego, innych nośników, czy nawet całego telefonu.

Profesjonalne podejście do niszczenia sprzętu elektronicznego

Jeżeli w twojej firmie zalegają stare dyski twarde lub kompletne komputery, już teraz skontaktuj się z przedstawicielem firmy zajmującej się niszczeniem danych i zapytaj o szczegóły.

Może Ci się również spodoba